Bycie rodzicem chrzestnym

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim wchodzi do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie zdrowego człowieka: potrafi być wykonana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź oraz w klubu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie toż stanowi stosunkowo powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Chociaż w przypadku kobiet przy okazji definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze również jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest wtedy zjawiskiem zupełnie prostym. W momencie ciąży to świadczymy o zaistnieniu anemii, kiedy powraca do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zmienia to przecież faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w systemie przyszłej matki mogą spowodować do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W liczbom trymestrze ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W innym kwartale może spowodować do powstania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i zalet odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno rośnie w punkcie wystąpienia w ciążę. Leczenie anemii chce od jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której początkiem był niedobór żelaza, jest stale leczona doustnymi środkami uzupełniającymi jego część. Bardzo rzadko kieruje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi zatem zawsze ważna o wiele silniejsza niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy wskazana będzie dodatkowo transfuzja krwi – dzieje się tak zwłaszcza w pozycjach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, stanowiąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z podanych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może spowodować do odpowiednich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.