Stosunki miedzynarodowe jako dyscyplina badawcza

Kontakty międzynarodowe są niezwykle popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po kilku miesiącach, gdy zatem bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na przeciwległy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych oferty współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można osiągnąć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka oraz zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej a wszelki jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie realne są w ostatnim fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.