Uziemienie tras kablowych

Uziemienia elektrostatyczne są niezmiernie ważnym momentem w przemyśle i transporcie łatwopalnych gazów oraz indywidualnych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny gromadzi się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w całej Europie trafia do ponad 400 wypadków spowodowanych oczywiście tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to całkiem realne niebezpieczeństwo, którego osoba jest jakikolwiek zdrowo myślący gość oraz przedsiębiorca w części.

Tutaj z poradą przychodzą nam mechanizmy oraz systemy uziemień elektrostatycznych. Ich stwarzanie w istocie ogranicza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do momentu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na rynku jest spora część ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, łączone w samej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają też na monitorowanie uziemienia w sezonie rzeczywistym. W powiązaniu z innymi urządzeniami potrafią nie doprowadzać do dozowania materiału czy pracy nad nim w wypadku zaistnienia problemów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką okazja, zamykając zawór czy wlew, co jest istotne w wypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego typu rozwiązania powszechnie odnosi się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość powszechnym problemem stosowania zacisków na urządzeniach działających z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest zły do całkowitego ograniczenia proces pokrywania się powierzchni materiałem. Może to stworzyć warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo lub całkowicie negując jego skuteczność. Wynika więc nie tylko urządzeń, ale te pojemników i zbiorników oddanych do przechowywania w/w materiałów.